Udruga slijepih Sisačko-moslavačke županije i njihov predsjednik Danko Tomanić imaju plastenike u kojem sade povrće, pronijela se priča po gradu. Slijepi sade povrće! Zanimljiva, primamljiva vijest koja je u svakom slučaju zagolicala, zaintrigirala novinarsku maštu. Ne da nije moguće, ali zanimljivo je. Osobito ako se događa u našem gradu i kraju. Nema druge nego provjeriti o čemu se radi. Nazvao sam predsjednika Udruge slijepih Sisačko- moslavačke županije Danka Tomanića i dogovorili se da jednog od idućih dana, kada se dogovorimo, obiđemo plastenike u jednom selu kod Siska. Danko je bio dosta tajnovit. Nije htio odati lokaciju gdje su plastenici. Vidjet ćemo kad dođemo na mjesto, izvlačio se. I doista, jednog od idućih dana, u prijepodnevnim satima krenuli smo obići njihove plastenike. Kombijem Udruge, koji je vozio njihov vozač, krenuli smo zaobilaznicom prema Galdovačkom mostu i skrenuli u Galdovu prema Hrastelnici. Stajemo pred kućom obitelji Gobac u Galdovu, pred imanjem majke njihovog člana. I doista u polju su montirana tri nova plastenika, a ispred je nekoliko povišenih drvenih gredica u kojima dozrijevaju cherry rajčice. Isprobavam crvene, dozrele rajčice. Doista, odlične su, puno bolje nego one iz trgovine. Zanima nas kako je nastao taj zanimljiv projekt i kako je Udruga slijepih županije pokrenula socijalno poduzetništvo.
Projekt „Plastenici” ili hortiterapije, Udruga slijepih Sisačko-moslavačke županije
pokrenula je u sklopu trogodišnjeg programa Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, u koji spadaju aktivnosti u njihovom Dnevnom centru koji radi već 10- ak godina, kojeg proširuju s otvaranjem Informatičke radionice, a tu je i novi projekt hortiterapije.
’’Čuli smo o takvim aktivnostima u drugim sredinama i zaključili kako sljepoća nije prepreka da i sami pokrenemo nešto slično. Pitali smo naše korisnike jesu li za izlazak u prirodu, druženje, učenje opipom o razno-raznom povrću, da sami, naravno uz stručnu pomoć, sadimo i uzgajamo povrće u našim plastenicima i na povišenim gredicama. Naravno da su naši članovi podržali takav program. Fond 5.5 Udruge SOLIDARNA objavio je natječaj za stručnu i financijsku podršku stanovnicima Sisačko-moslavačke županije s ciljem oporavka i razvoja zajednice. Prijavili smo taj program širenja usluga naše Udruge, sprječavanja siromaštva, pomaganja ljudi na potresom pogođenom području, podizanja kvalitete rehabilitacijskih programa za slijepe osoba, povećanje održivosti OCD-a kroz samostalnu proizvodnju i hortiterapiju”, ističe Tomanić.
Za projekt su dobili 51.000 kuna, kupili su tri plastenika, montirali ih u polju iza obiteljske kuće majke njihovog člana koja im je dala svoje zemljište na korištenje. Iz donacija su kupili moto kultivator, frezu (motornu kopačicu), nabavili su cijevi za navodnjavanje, planiraju napraviti sustav navodnjavanja „kap po kap”, nabaviti sjemenje i spremaju se saditi povrće koje je traženo na tržištu, na primjer češnjak, ali i drugo povrće, koje će moći prodati, ali i dijeliti svojim članovima koji nemaju vrtove, koji žive od malih mirovina, da ih opskrbe s hranom, da im mogu dati po koju glavicu kupusa, kelja, da im poprave životni standard..
Do sada su na tom prostoru postavili nekoliko povišenih gredica gdje su zasadili blitvu i cherry rajčice. Zanimljivo je da su gredice koje su zasadili njihovi članovi, dakle slijepi ljudi, izvrsno rodile, dok je gredica koju su zasadili djelatnici koji su im pomagali u sadnju, slabo rodila. I to je neki dobar znak, kažu. Podijelili su dosta blitve svojim članovima, već su dijelili i male rajčice koje su isto tako dobro rodile.
„Nije to nekakva pomoć, ali je dobro da ljudi znaju da su oni nešto sami sadili, da su to oni sami uzgojili i da dođu doma s nečim…Uz to se družimo, na zraku smo, u prirodi. Nema bolje terapije od toga”, ističe Tomanić.
Na svoju farmu dolaze jednom tjedno, bude ih koliko stane u kombi, a ako treba, osiguraju prijevoz za sve zainteresirane. U prosjeku ih dolazi 10-ak. Koji se mijenjaju, kako tko kada može. Počaste se sendvičima, kavom, sokovima, rade i druže se.
Doista sve pohvale za ovu aktivnost na koju se ne usuđuju ni mnogi koji nemaju problema s vidom. Kada to rade slijepi ljudi, svaka im čast. Posebno njihovom predsjedniku Danku Tomaniću. Jer, on doista vidi…
Željko MALJEVAC