11.1.2024. Danas smo održali glazbenu radionicu s ciljem ne samo glazbenog obrazovanja već i stvaranja inkluzivnog okruženja gdje se svi mogu izražavati kroz glazbu. Prije same radionice, odlučili smo započeti dan uz razgibavanje na orbitreku i sobnom biciklu, kako bismo zajedno ojačali tijela i umove prije ulaska u svijet glazbe. Naša glazbena radionica započela je upoznavanjem raznovrsnih glazbenih instrumenata, svaki s jedinstvenim zvukom i karakteristikama, porijeklom i određenim kulturološkim značajkama. Predstavili smo instrumente poput güira, bongosa, praporaka, triangla, kalimbe, đembea, didgeridoo-a, marakas zvečki, kazooa, zvečkastog jajeta, marokanskih bongosa, Panove frule i tamburina.

Svaki od navedenih instrumenata ima svoje porijeklo, bilo da potječe iz afričkih ritmova, latinoameričkih tradicija ili europske klasične glazbe. Danas smo zajedno učili o različitim vrstama instrumenata, uključujući udaraljke, idiofone, membranofone i aerofone, te smo istražili kako svaki proizvodi jedinstvene zvukove.

Posebna pažnja posvećena je pravilnom držanju instrumenata kako bismo omogućili udobnost i kontrolu tijekom sviranja. Naučili smo kako pravilno držati bongose, svirati kalimbu prstima, pravilno udarati po đembe bubnju i još mnogo toga.

Učili smo o proizvodnji tona, istražujući različite tehnike sviranja svakog instrumenta. Od udaranja i trljanja do puhanja, svaka tehnika nosi svoj jedinstveni izazov i omogućuje slijepim osobama bogato iskustvo glazbenog izraza.

Pitanje koje često postavljamo jest, kakav je značaj ovakvih radionica za slijepe osobe?

Inkluzivnost: Radionice poput ove pružaju inkluzivno okruženje gdje se svi mogu aktivno uključiti i izraziti putem glazbe. Glazba postaje sredstvo za povezivanje, bez obzira na različite sposobnosti.

Socijalna interakcija: Glazba ima moć okupljanja ljudi. Kroz zajedničko stvaranje glazbe, sudionici razvijaju socijalne vještine, gradeći nove prijateljske odnose i jačajući veze unutar zajednice.

Samoizražavanje: Glazba omogućuje slijepim osobama izražavanje emocija, pričanje priča i dijeljenje njihovih jedinstvenih perspektiva. Svaki instrument postaje sredstvo izraza, a radionica pruža prostor za kreativnost i originalnost.

Motoričke vještine: Kroz pravilno držanje instrumenata i sviranje, radionica potiče razvoj motoričkih vještina. Ovladavanje tehnikama sviranja dodatno poboljšava koordinaciju pokreta.

Terapeutska vrijednost: Glazba ima terapeutske učinke na emocionalno i mentalno blagostanje.

Edukacija i svijest: Radionice ovog tipa pridonose edukaciji i širenju svijesti o glazbi i njenom značaju Pomažu u razbijanju predrasuda i potiču razumijevanje raznolikosti glazbenog izraza i upoznavanje novih kultura.

U konačnici, ova radionica ne predstavlja samo glazbeni trenutak, već priliku za zajedništvo, učenje i rast. Glazba je univerzalni jezik koji povezuje ljude, a radujemo se budućim prilikama za zajedničko glazbeno stvaranje i učenje.

U nastavku teksta donosimo vam kratke opise instrumenata s kojima smo se danas upoznali:

Guiro je udaraljka porijeklom iz Latinske Amerike. Njegova karakteristika je u obliku tijela instrumenta s izraženim rebrima na površini. Zvuk se proizvodi trljanjem ili grebanjem drvenim štapićem ili palicom. Guiro se često koristi u latinoameričkim glazbenim žanrovima kao što su salsa i merenge.

Bongosi su afrički bubnjevi s dvije različite veličina bubnja, sviraju se udarcima ruke(prstima). Kombinirajući duboke tonove većeg bubnja s oštrijim tonovima manjeg bubnja.

Praporci su mali zvončići pričvršćeni na ručku, a proizvode zvuk protresanjem. Često korišteni u orkestralnoj glazbi, praporci dodaju svjetlinu i ritam glazbenim izvedbama.

Triang je metalni trokutasti instrument koji proizvodi jasan, visoki ton. Njegova jednostavnost čini ga ključnim instrumentom u mnogim glazbenim žanrovima.

Kalimba, poznata i kao “palčana klavijatura”, ima metalne prste koje pritišćete kako biste proizveli vibraciju tj. ton. Izvorno afričkog podrijetla, kalimba stvara melodične i umirujuće zvukove.

Đembe, afrički bubanj, izrađen je od drva s kožnom membranom. Svira se rukama, đembe pruža širok raspon tonova i često se koristi u afričkim ritmovima.

Didgeridoo je aboridžinski australski instrument, izrađen od eukaliptusova drva. Puhanje zraka kroz cijev proizvodi karakterističan zvuk.

Marakas (zvečke) su tradicionalni instrumenti u latinoameričkoj glazbi. Ispunjene su sjemenkama i raznim materijalima, te proizvode zvuk prilikom protresanja.

Kazoo stvara zvuk puhanjem zraka kroz instrument i vibracijama glasa. Unatoč svojoj jednostavnosti, kazoo je izrazito interesantan instrument.

Zvečka jaje ima kuglice ili zrnce unutar plastičnog jajeta koje proizvode zvuk protresanjem.

Panova frula, sastoji se od cijevi različitih duljina u koje se upuhuje zrak kako bi stvorile melodiju.

Tamburin, okrugli instrument s činelama na okviru, koristi se za dodavanje ritmičkih uzoraka u glazbu. Sviranje tamburina uključuje trljanje, lupanje ili protresanje za stvaranje zvuka.

Aktivnost je provedena u sklopu projekta pod nazivom “Aktivni” uz financijsku potporu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.