9.12.2022. Izrada sjemenskih medaljona
Danas smo u sklopu aktivnosti vrtlarenja izrađivali sjemenske medaljone od recikliranog papira. Sjemenski medaljoni koriste se za pohranu i čuvanje sjemena biljaka , a ujedno se do vremena sjetve može koristiti kao ukras ili simpatičan poklon za drage osobe. S obzirom na to da sjemenski medaljon u sebi može sadržavati sjeme raznih biljaka mi smo se danas odlučili za sjeme kupusa.
Već korišteni papir prethodno smo namočili u čaju od koprive koji će kasnije koristiti kao prvi “energetski booster” koji će potaknuti mlade biljčice na rast. Nakon što je papir odstajao u čaju preko noći isjeckali smo ga i dobili pulpu od papira koju smo punili u kalupe. Na prvi sloj pulpe papira položili smo nekoliko sjemenki kupusa, te ih pokrili sa novim slojem papirnate pulpe. Gotove medaljone stavili smo na toplo i suho mjesto dok se potpuno ne osuše.