8.1.2019. Kreativna radionica- rad s glinom
Plastičnost gline privlačna je svima koji se bave oblikovanjem ovog prirodnog materijala. Terapeuti su u svojem radu razvili brojne varijacije tehnika koje im koriste u radu s korisnicima, a jedna od njih je i modeliranje gline.
Lončarenje je jedan od najstarijih obrta na svijetu. Oblikovanje uz lončarsko kolo svoju dugu povijest bilježi još iz vremena Mezopotamije i Sumerana koji su ga osmislili i koristili kako bi izradili posude za kuhanje i jedenje. Prvi su predmeti od gline bili isključivo u primijenjenu svrhu života. Iako naizgled vrlo jednostavna, tehnika lončarenja je kompleksna i zahtijeva korištenje nekoliko vještina odjednom. Radi ovoga mogla bi se dugi niz godina usavršavati, kako bi se postizala savršenost oblikovanja.
Glinu je potrebno obraditi, oblikovati, osušiti, čuvati. Ona nema rok trajanja, ali zahtijeva čuvanje u zatvorenoj posudi (drvenoj, plastičnoj ili limenoj) ili plastificiranoj ambalaži.
Korištenje grumena vlažne gline, bilo na lončarskom kolu ili na statičnom postolju poput stola, daje mogućnost slobodnog oblikovanja i razvijanja kreativnosti. Koristi li se pritom kolo, um se pri oblikovanju opušta, energija tijela se harmonizira s vlažnim materijalom, koji na jedan dodir mijenja cjelokupni izgled.
Životni zakoni
Na taj način uočava se niz životnih zakona koji govore o mogućnostima promjene, kontrole života, donošenja odluka te kreiranja vlastitih prilika. Dodir zemlje pritom također ima ključnu ulogu. Njezina struktura pod prstima opušta a njezina podatnost motivira na daljnje formiranje oblika. Je li nešto prošupljeno, zatvoreno, tanko, debelo, ima li poznati nam oblik… sve su to detalji koji govore samo o nama.
Nije neobična činjenica da oni koji se jednom okušaju u oblikovanju gline, nastavljaju koristiti ovu tehniku u slobodno vrijeme te često uključuju i svoju djecu ili prijatelje.