17.1.2024. Kreativna radionica- taktilno crtanje

Kroz današnju radionicu, uz pomoć stranih volontera iz Udruga IKS posvetili smo se umjetničkom izražaju. Prvi korak bio je opipavanje raznih predmeta (većim dijelom predmeta koje svakodnevno koristimo, ali i nekih nesvakidašnjih), koje smo zatim pokušali “prenijeti” tj nacrtati na papir (crni tisak).

Prepoznali smo ovakav pristup i tehniku kao značajne i korisne za slijepe osobe, doprinoseći njihovom umjetničkom izražavanju, razvoju motoričkih vještina i poboljšanju opažanja i prostornog razumijevanja.

Opipavanjem različitih predmeta, slijepe osobe razvijaju osjećaj za oblik, teksturu i veličinu. Kroz crtanje, i prenošenje trodimenzionalnih predmeta na papir usavršavaju fine motoričke vještine, poboljšavaju koordinaciju , te stvaraju jedinstvene crteže koje reflektiraju njihovu percepciju svijeta oko sebe.

Dodir postaje alat umjesto vida, omogućujući slijepim osobama da slobodno izraze svoju kreativnost. Svaki crtež postaje osobna refleksija njihovog doživljaja svijeta, stvarajući jedinstvena umjetnička djela .

Kroz dodiri i orijentaciju na papiru slijepe osobe razvijaju osjećaj prostora, reljefa i oblika. Taktilno crtanje pomaže im stvarati mentalne slike objekata i prostora, što značajno pridonosi razvoju prostornog razumijevanja.

Taktilno crtanje potiče senzornu percepciju, pružajući slijepim osobama bogato iskustvo dodira i velik poticaj. Ovaj proces pomaže u jačanju opće svijesti o okolini, doprinoseći detaljnijem razumijevanju svijeta oko sebe.

Ovakav oblik crtanja služi nam i u edukaciji. Slijepi pojedinci koriste ovu tehniku kako bi bolje razumjeli geometrijske oblike i druge koncepte.

Nakon crtanja na papiru, crteže smo reljefno-taktilno označili vrućim ljepilom, što je omogućilo slijepim osobama da opipom “vide” svoje crteže, stvarajući dodatna iskustva i povećavajući povezanost s vlastitim djelima.

Taktilno crtanje nije samo metoda, već i put prema umjetnosti za sve 🙂

Aktivnost je provedena u sklopu projekta pod nazivom “Aktivni” uz financijsku potporu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.