2.8.2022. Kroz današnju kulinarsku radionicu posvetili smo se pripremi variva od mahuna i pohanim tikvicama 🙂
Mahune su niskokalorična namirnica koja obiluje vitaminom K, presudnim za pravilnu mineralizaciju kostiju, a osiguravaju mnogo nutrijenata koji blagotvorno utječu na zdravlje srca. Također, konzumacija mahuna preporučuje se ženama u reproduktivnoj dobi koje su izložene povećanom riziku od deficita željeza.
Postoji više od 150 vrsti mahuna, a svoje porijeklo “vuku” iz Južne Amerike gdje su u prehrani korištene još prije 7000 godina. Mahune se međusobno razlikuju po obliku (uske i okrugle ili široke i plosnate), veličini (najduže vrste dosežu i 25 cm) i po boji (od blijedožutih, preko zelenih, pa sve do pjegavih smeđe – ljubičastih). Mahune su koncentriran izvor brojnih nutrijenata s blagotvornim učinkom na zdravlje. Oni uključuju prijeko potrebne za zdravlje srca omega-3 masne kiseline i kalij; nutrijente važne za stvaranje energije, vitamine B1, B2 i niacin; proteine koji izgrađuju mišiće te triptofan, aminokiselinu bitna za zdravi san. Budući da mahune sadržavaju svega 44 kalorije po obroku, idealna su namirnica za zdravu kontrolu tjelesne mase. Obiluju vitaminom K – presudnim za pravilnu mineralizaciju kostiju te vitaminima A i C koji pružaju snažnu antioksidativnu zaštitu. Poput ostalih mahunarki, mahune se ističu sadržajem bjelančevina. Bjelančevine iz mahunarki se odlično nadopunjuju s onima iz žitarica osiguravajući u kombinaciji sve esencijalne aminokiseline nužne organizmu. Dok se ručak lagano krčkao iskoristili smo priliku i rekreirali se uz el. govorni pikado.
Podijelite s nama svoje najdraže recepte za pripremu ove fine namirnice 🙂