25.11.2019. Obilježavanje međunarodnog dan borbe protiv nasilja nad ženama
Prema podacima MUP-a, svake godine u Hrvatskoj smrtno strada između 20 i 45 žena. U 20% do 65% slučajeva počinitelji su sadašnji ili bivši partneri. Posljednjih godina nasilje u obitelji je najčešće prijavljivano kazneno djelo. Pri tom je važno znati da na jedno prijavljeno djelo nasilja u obitelji dolazi 10 neprijavljenih, dok je na jedno prijavljeno djelo seksualnog nasilja 20 neprijavljenih!
Svakih 15 minuta jedna žena u Hrvatskoj je pretučena!
Nasilje nema dob i djevojčice i žene jednako su žrtve svih oblika nasilja!
Problemu nasilja možemo se suprotstaviti jedino stalnim ukazivanjem na problem i mijenjanjem postojećih javnih politika koje moraju imati rodnu komponentu, te osigurati dovoljno proračunskih sredstava, kako za program osvješćivanja, tako i za podršku ženama žrtvama nasilja i žrtvama obiteljskog nasilja.
Datum 25. studeni izabran je za Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama u znak sjećanja na sestre Mirabel koje je brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo u Dominikanskoj republici 1960. Sestre Mirabel su djelovale kao političke aktivistkinje u Dominikanskoj republici i postale vidljivim simbolom otpora diktatorskom režimu. Godine 1999. Ujedinjeni narodi službeno su potvrdili 25. studeni kao Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama.
Obilježavanjem ovog dana naše korisnice ujedno i članice ženskog aktiva Udruge slijepih SMŽ osudile su svaki oblik nasilja, kroz razgovor dotakli smo se tema o vrstama zlostavljanja (psihičko, fizičko,ekonomsko, seksualno…), važnost prevencije nasilja, pomoć žrtvama,a neke od korisnica podijelile su svoja iskustva.

Danas sam dobila cvijeće.
Nije mi bio rođendan, niti poseban dan.
Sinoć smo imali svoju prvu svađu i rekao mi je puno okrutnih stvari koje su me povrijedile.
Znam da mu je žao i da nije mislio ono što je rekao,
jer danas mi je poslao cvijeće.

Danas sam dobila cvijeće.
Nije nam bila godišnjica niti kakav poseban dan,
Sinoć me bacio o zid i počeo gušiti.
Izgledao je kao u noćnoj mori.
Nisam mogla vjerovati da je stvarnost.

Ujutro sam se probudila sva ogorčena i plava posvuda po tijelu.
Znam da mu je sigurno žao
jer mi je danas poslao cvijeće.

Danas sam dobila cvijeće, i nije bio Majčin dan niti kakav poseban dan.
Sinoć me je ponovo istukao,
bilo je gore od svih prijašnjih puta.
Ako ga ostavim, šta ću učiniti?
Kako ću se brinuti za svoju djecu?
Šta sa novcem?
Bojim se njega, a još više odlaska.
Znam da mu je sigurno žao,
jer mi je danas poslao cvijeće.

Danas sam dobila cvijeće.
Danas je bio poseban dan.
Dan mog sprovoda.
Sinoć me napokon ubio.
Istukao me do smrti.
Da sam bar skupila dovoljno hrabrosti da ga ostavim,
Danas ne bi dobila cvijeće.

Jednom su mi rekli: Nije bitno koliko voliš tog čovjeka,
Nije bitno koliko on tebe voli, ali ako kad digne ruku i udari te…
Nije vrijedan tvoje ljubavi.

Žrtva nasilja

Prvi korak na vašem putu izlaska iz nasilja
http://www.sigurnomjesto.hr/