4.1.2024. Obilježavanje Međunarodnog dan Brailleovog pisma

Pridružili smo se globalnom obilježavanju Međunarodnog dana Brailleovog pisma, ističući važnost ove metode komunikacije za slijepe osobe diljem svijeta.

Brailleovo pismo, nazvano prema svom stvoritelju Louisu Brailleu, predstavlja simbol samostalnosti i inkluzivnosti. Louis Braille, sam slijep od djetinjstva, stvorio je ovaj sistem rukopisa koji omogućuje ljudima s oštećenjem vida da čitaju i pišu. Njegova inovacija temelji se na kombinaciji ispupčenih točkica, svaka kombinacija predstavlja slovo, broj ili simbol. Putem dodira prstiju, specijalnih pomagala poput Brailleove tablice ili Brailleove mašine, slijepi ljudi mogu čitati i pisati tekst. Ova metoda omogućuje pristup informacijama i olakšava komunikaciju osobama s oštećenjem vida.

Danas smo proveli radionicu Brailleovog pisma s našim korisnicima, od kojih su neki već bili upoznati s Brailleovim pismom, dok su drugi početnici. Kroz interaktivnu radionicu, prilagodili smo se individualnim potrebama i razinama znanja sudionika, pružajući podršku svakom korisniku.

Upoznali smo se s teoretskim osnovama Brailleove abecede, nakon toga prešli smo na iskustvo dodira koja omogućuje čitanje samog pisma. Korištenjem Brailleove mašine i tablice, korisnici su imali priliku vježbati svoje vještine, stvarajući vlastite poruke pomoću Brailleovog pisma.

Kroz radionicu smo koristili i pomagalo za učenje Brailleovog pisma, kojeg smo sami kreirali uz pomoć 3D printera . Ovo inovativno pomagalo omogućuje lakše usvajanje Brailleove abecede, pružajući dodatnu podršku našim korisnicima, bez obzira na njihovu razinu znanja.

Današnje aktivnosti su podsjetnik na važnost inkluzivnosti, pristupačnosti i komunikacije za sve, te potvrđuju našu predanost u osnaživanju i pružanju podrške osobama s oštećenjem vida.

Nastavljamo raditi zajedno kako bismo promicali jednakost i pristupačnost za sve 🙂