15.10.2021. Međunarodni dan bijelog štapa
Međunarodni dan bijelog štapa prilika je da se posveti potrebna pozornost slijepim osobama, odnosno upoznavanju društvene zajednice sa specifičnim potrebama i načinima funkcioniranja slijepih. Ujedno to je i dan kada se daje počast svim dostignućima ove populacije koja svakim danom postaje sve samostalnija.
Bijeli štap je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, ali i pomagalo koje slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu. Inicijativu za korištenje bijelog štapa, kao zaštitnog znaka slijepih osoba u prometu, potječe još iz 1930. godine. No, tek nakon drugog svjetskog rata bijeli štap i to kao tzv. dugi bijeli štap, počinje se koristiti kao pomagalo za kretanje slijepih. Prema podacima Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u 2019. godini registrirane su 27.092 osobe s oštećenjem vida, što čini 5,3% ukupnog broja osoba s invaliditetom.
Najvažniji preduvjet neovisnog življenja svake osobe, pa tako i osobe s oštećenjem vida je samostalno kretanje. To je jedan od ključnih problema slijepih osoba. Iako postoje institucije koje se bave obučavanjem slijepih i slabovidnih za samostalno kretanje, još uvijek ima podosta velik broj slijepih i slabovidnih koji nisu obuhvaćeni tom obukom koja im je neophodan preduvjet za samostalno i neovisno življenje. Bijeli je štap produžena ruka slijepe osobe, sve ostalo što je izvan dosega toga štapa velika je nepoznanica, ali i opasnost za osobu koja ne vidi.
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana bijelog štapa održali smo druženje korisnika Udruge slijepih SMŽ. Na druženju su nam se priključile i volonterke u sklopu akcije “72 sata bez kompromisa” međunarodnog volonterskog projekta koji animira mlade i promiče solidarnost, zajedništvo, kreativnost i volonterstvo.