11.3.2022. U sklopu obilježavanja Svjetskog tjedna glaukoma danas su nas posjetili učenici Srednje škole Viktorovac (smjer medicinski tehničar/ka), volonteri i predstavnici Gradskog društva Crvenog Križa Sisak, te strani volonteri Udruge IKS iz Petrinje. U sklopu našeg današnjeg druženja učenici SŠ Viktorovac održali su nam predavanje o glaukomu s ciljem promicanja svijesti i znanja o glaukomu, jednom od vodećih uzroka nepovratnog gubitka vida. Glaukom je bolest propadanja vidnog živca i živčanih vlakana mrežnice najčešće povezan s povišenim intraokularnim tlakom. Nakon katarakte to je najčešći uzrok sljepoće u svijetu.
Simptomi koji upućuju na glaukom:
– bol unutar ili iza očne jabučice
– glavobolja
– osjetljivost očne jabučice na pritisak
– suzenje
– neodređena nelagoda u očima
Kroz kratku edukaciju, razgovor i prezentaciju članovi Udruge slijepih upoznali su naše goste s načinima funkcioniranja slijepih osoba, pomagalima koja koriste, kako slijepe osobe sanjaju, percipiraju svijet oko sebe, čime se bave u slobodno vrijeme i sl. Edukacija je održana s ciljem promoviranja prava i mogućnosti slijepih osoba, te smanjenja predrasuda i diskriminacije. Kroz interaktivnu radionicu upoznali smo učenike smjera medicinski tehničar/ka s raznim oblicima oštećenja vida, s tehnikama koje koriste slijepe osobe u svakodnevnom životu, na koje sve prepreke nailaze, kako komunicirati, te kako možemo pomoći slijepim osobama.
Ovim putem zahvaljujemo našim posjetiteljima i nadamo se ponovnom susretu 🙂