Posjet Edukacijsko-prezentacijskom centru Natura SMŽ
Dana 29. svibnja 2024. godine, članovi naše Udruge slijepih imali su priliku posjetiti Edukacijsko-prezentacijski centar Natura SMŽ. Tijekom ovog posjeta, sudjelovali smo u ornitološkoj radionici gdje su nas edukatori centra prije svega upoznali s bogatim ptičjim svijetom Sisačko-moslavačke županije, ali i ostatka Hrvatske.
Na radionici smo uživali u slušanju pjeva raznih ptica, prepoznajući i uočavajući razlike u njihovim glasovima. Neke od ptica s kojima smo se upoznali uključuju slavuja, crvendaća, crvenkapu grmušu, vranu, gavrana, gačca, crnu lunju, škanjca, orla štekavca, sjenicu, vrapca, zelenu, crnu i sivu žunu, lastavicu, piljka i mnoge druge.
Posebno zanimljiv trenutak bio je kada smo putem puštanja ptičjeg pjeva na zvučnik privukli neke ptičje stanovnike u okolici Centra Natura SMŽ, te smo imali čast čuti ih uživo. Ovaj neplanirani susret dodatno je obogatio naše iskustvo i omogućio nam još neposredniji doživljaj prirode.
Osim ptičjeg pjeva, edukatori su nas detaljno upoznali s morfološkim karakteristikama ptica, njihovom veličinom, bojom, razlikama između mužjaka i ženki, prehrambenim i životnim navikama te njihovim staništima. Ovo iskustvo je bilo izuzetno edukativno i inspirativno za sve prisutne.
Zahvaljujemo se Edukacijsko-prezentacijskom centru Natura SMŽ na gostoprimstvu i divnoj radionici te se radujemo ponovnom susretu i daljnjem istraživanju prirodnih ljepota naše županije.
Aktivnost je provedena u sklopu projekta pod nazivom “Aktivni” , uz financijsku potporu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.