15.10.2020. Međunarodni dan bijelog štapa – radionica s učenicima SŠ Viktorovac smjer medicinski tehničar/ka
Međunarodni dan bijelog štapa obilježava se u svijetu s ciljem podizanja svijesti građana o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, ali i obavezama zajednice prema njima. Nezadovoljavajući položaj slijepih osoba proizlazi iz otežanih mogućnosti zapošljavanja, prisutnosti diskriminacije i stigmatizacije, nedostatku ili nemogućnosti nabavke asistivnih pomagala.
Ove godine kao i do sada Udruga slijepih SMŽ-Sisak organizirala je mnoštvo aktivnosti povodom Međunarodnog dana bijelog štapa. Jedna od tih aktivnosti je i radionica s učenicima SŠ Viktorovac i volonterima Udruge IKS. Kroz radionicu smo budućim medicinskim djelatnicima i volonterima dočarali kako izgleda život slijepe osobe i s kojim se svakodnevnim izazovima susreću slijepe osobe. Naučili smo kako pružiti pomoć i podršku slijepoj osobi u obliku videče pratnje, koja pomagala koriste slijepe osobe, kako se kretati uz pomoć dugog bijelog štapa, kako se slijepe osobe snalaze na računalu i pametnom telefonu i mnoštvo drugih informacija.
„Sami možemo toliko malo, zajedno možemo toliko mnogo.“
Helen Keller