19.11.2020. Trening aktivnosti dnevnog života 🙂
Samostalnost u obavljanju aktivnosti samozbrinjavanja osnovni je preduvjet za kvalitetan i ispunjen život. Poteškoće u svakodnevnom životu koje se  javljaju uslijed gubitka vida, slijepe osobe prevladavaju na način da primjenjuju alternativne tehnike u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Slijepe osobe koriste druga osjetila kako bi na siguran i učinkovit način izvele sve uobičajene i svakodnevne poslove. Jedan od primjera je aktivnost usisavanja. Slijepa osoba treba poznavati uređaj koji koristi, prekidače za paljenje i gašenje i ostale dijelove,  poznavati prostor u kojem se odvija aktivnost, orijentacija u odnosu na sebe u prostoru, položaj namještaja(stol, stolice i ostalo pokućstvo), prostor je potrebno podijeliti na manje segmente i pojedinačno usisavati svaki segment pokretima od jednog orijentira (npr. stolice) do drugog orijentira (npr. stol). Iako se svi prije navedeni koraci ne čine kompliciranima, slijepa osoba sve navedeno radi bez pomoći osjetila vida. Prijedlog za vas dragi čitatelji je da na tren zatvorite oči i bez osjetila vida obavite neki svakodnevni za vas već rutinski posao npr. spečete jaje na oko ili palačinke. Slobodno nam se javite s vašim dojmovima 🙂